Słuch odgrywa niewyobrażalnie istotną rolę w życiu każdego człowieka. Już od narodzin rozwija nasze możliwości poznawcze i przede wszystkim to, w jaki sposób funkcjonujemy w świecie, który nas otacza. Jako istoty społeczne zdajemy sobie sprawę, że możliwość komunikowania się z innymi ludźmi jest niezbędna, jeśli chcemy w prawidłowy sposób funkcjonować w społeczeństwie. Niestety problemy ze słuchem mogą to znacznie utrudnić. Bardzo często osoby niedosłyszące są z tego powodu wyłączane z kręgów towarzyskich, a czasami wręcz stygmatyzowane. Choć może się wydawać, że na niedosłuch cierpią tylko osoby starsze, problem ten w coraz większym stopniu dotyczy coraz to młodszych. Remedium na problemy ze słuchem może stanowić aparat słuchowy. Sprawdź, co warto wiedzieć o jego testowaniu.
Aparat słuchowy – na problemy z niedosłuchem
Zjawisko niedosłuchu w Polsce staje się coraz bardziej powszechne. Coraz częściej do grona ludzi niesłyszących dołączają osoby młode, czasami nawet nastolatkowie, którzy teoretycznie nie powinni skarżyć się na problemy ze słuchem. Niestety, oprócz uwarunkowań genetycznych, coraz częstszym powodem jest wszechobecny hałas (związany m.in z rozwojem miast), jak i niewłaściwa higiena słuchu. To przede wszystkim zbyt głośne słuchanie muzyki, korzystanie ze słuchawek dousznych czy niezabezpieczanie uszu w trakcie wykonywanej pracy.
Choć nie istnieje lekarstwo na niedosłuch, medycyna na przestrzeni lat w tej materii znacząco się rozwinęła, czego efektem są coraz lepszej jakości aparaty słuchowe. Te niewielkie urządzenia są w stanie zmienić życie osób niedosłyszących o 180 stopni.
Dobór aparatu słuchowego – co należy wiedzieć?
Aparat słuchowy to tak naprawdę bardzo prywatna i wręcz intymna rzecz. Stąd w żadnym wypadku decyzji o zakupie danego modelu nie powinno się podejmować pochopnie, pod wpływem chwili, czy też mając na uwadze np. tylko aspekty wizualne. Aparat słuchowy staje się nieodłącznym elementem życia potrzebującej go osoby. Pozwala jej na wykonywanie codziennych czynności, naukę, rozwój zawodowy czy po prostu doskonalenie swoich pasji lub zacieśnianie więzów z bliskimi osobami. Dlatego też wybór aparatu słuchowego należy przede wszystkim rozpocząć od badania słuchu.
>> Zobacz najbliższe gabinety słuchu, gdzie przetestujesz aparat słuchowy – GABINETY SŁUCHU
Po wykonaniu badania słuchu protetyk zwykle pobiera wycisk ucha, posługując się do tego celu specjalną masą wyciskową. To niezwykle istotna czynność, gdyż źle pobrany wycisk skutkuje źle wykonaną wkładką douszną. To z kolei powoduje m.in. duży dyskomfort w trakcie noszenia.
Testowanie aparatów słuchowych
Przetestowanie aparatu słuchowego to bardzo dobry sposób na to, aby dokonać właściwego wyboru. Pozwala na dobór modelu, który będzie w pełni dopasowany do potrzeb pacjenta, spełni jego oczekiwania i przede wszystkim wpłynie korzystnie na komfort noszącej go osoby.
To ważne, aby testowanie aparatu odbywało się w warunkach domowych. Dlaczego ma to aż takie znaczenie? Tylko w ten sposób będziemy w stanie przetestować aparat słuchowy w różnym środowisku akustycznym. W życiu codziennym mamy do czynienia z różnego rodzaju dźwiękami, jak rozmowy, uliczny gwar, słuchanie radia czy oglądanie telewizji. Testując aparat słuchowy w miejscu, w którym panuje idealna cisza (tak jak w gabinecie protetyki), nie będziemy w stanie ocenić, czy urządzenie spełni nasze oczekiwania, jak i wymagania.
Warto przetestować kilka rodzajów aparatów, z różnymi udogodnieniami oraz z różnych półek cenowych. Dzięki temu możliwy będzie wybór takiego sprzętu, z którym pacjent czuje się najbardziej komfortowo. Jak długo testuje się aparat? Zazwyczaj jest to kilka dni. Oczywiście jeśli testowany aparat słuchowy nie spełnia oczekiwań, można go bez przeszkód zwrócić.
Aparaty słuchowe – klasy
Przy wyborze aparatu słuchowego do testowania warto także zwrócić uwagę na klasy, w jakich występuje. Są to Standard, Advanced oraz Premium. Klasa Premium oferuje modele aparatów, które swoimi parametrami mogą dorównywać implantom ślimakowym. Bardzo często posiadają także funkcje, które mogą ułatwiać rozumienie mowy w środowisku, w którym panuje hałas.