Baterie do aparatów słuchowych

Dzięki rozwojowi technologicznemu aparaty słuchowe coraz lepiej służą osobom zmagającym się z niedosłuchem. Obecnie na rynku dostępne są urządzenia o różnych rozmiarach oraz funkcjach, które sprawiają, że ci z nas, którzy cierpią na problemy ze słuchem, mogą na nowo cieszyć się przyjemnością i komfortem, jakie daje wyraźne i poprawne słyszenie dźwięków. Jednak aby aparat słuchowy mógł spełniać swoją funkcję, wszystkie jego elementy muszą działać bez zarzutu. Jednym z nich są baterie. Sprawdź, co warto wiedzieć na ich temat w kontekście aparatów słuchowych.

Baterie do aparatów słuchowych – jak działają?

W przeszłości do zasilania aparatów słuchowych wykorzystywane były baterie rtęciowo-cynkowe. Obecnie są one już praktycznie niespotykane. Ich miejsce zajęły baterie powietrzno-cynkowe, które w przeciwieństwie do swoich poprzedników są zdecydowanie bardziej bezpieczne dla środowiska, a także gwarantują stałe napięcie, które jest niezbędne do tego, aby korzystać z aparatu słuchowego bez problemów. 

Baterie tego typu wykorzystują tlen obecny w powietrzu jako aktywny składnik umożliwiający ich działanie. Zasada działania baterii powietrzno-cynkowych jest stosunkowo prosta. Na powierzchni baterii umieszcza się niewielkie otwory, przez które wnika powietrze. Zawarty w nim tlen łączy się z ze znajdującym się baterii cynkiem, tworząc tlenek cynku, dzięki czemu generowana jest energia. 

Każda z baterii przed użyciem jest zabezpieczona odpowiednią folią, która zapobiega przedwczesnemu dostępowi powietrza. Warto pamiętać, że w momencie, gdy powietrze dostanie się do baterii, nie można przerwać procesu jej rozładowywania. Dlatego jeśli chcesz usunąć folię z baterii, zrób to dopiero przed umieszczeniem jej w aparacie. Zanim jednak tego dokonasz, po usunięciu zaślepki z baterii odczekaj około minuty i dopiero wtedy zaaplikuj baterię w aparacie. Dlaczego to tak ważne? Postępując w ten sposób, będziesz mieć pewność, że do baterii dostała się odpowiednia ilość powietrza, która umożliwi jej poprawne działanie. W innym przypadku może ona sprawiać wrażenie niesprawnej.

Baterie do aparatów słuchowych – czym się charakteryzują?

Świadomość tego, czym charakteryzują się baterie powietrzno-cynkowe, pozwala na ich prawidłową eksploatację. Do ich cech charakterystycznych zalicza się:

  • niewielki rozmiar – dzięki niemu bez problemu zmieszczą się nawet w niewielkich urządzeniach;
  • długą żywotność – mogą wystarczyć nawet do 3 tygodni;
  • możliwość pracy w różnym zakresie temperatur – baterie pracują zarówno w bardzo niskich, jak i wysokich temperaturach;
  • stałe napięcie prądu – brak skoków napięcia prądu nie wpływa niekorzystnie na działanie aparatu słuchowego;
  • długą datę ważności – jeśli z baterii nie została zdjęta folia zabezpieczająca przed dopływem powietrza, można bez przeszkód przechowywać je nawet do kilku lat, a nie stracą one na swojej jakości.

Baterie do aparatów słuchowych – aplikacja i konserwacja

Tylko stosując się do poniższych zasad, możesz mieć pewność, że baterie w Twoim aparacie słuchowym będą działać w prawidłowy sposób. Aplikacja baterii do aparatu słuchowego jest bardzo prosta. Po wcześniejszym usunięciu folii ochronnej i odczekaniu ok. 1 minuty należy zwrócić uwagę na to, aby oznaczenia biegunów (+ i -) były umieszczone po właściwej stronie. Jeśli po założeniu baterii aparat nie działa jak powinien, należy sprawdzić, czy do środka nie wdarł się brud lub czy bateria została założona w prawidłowy sposób.

Aby baterie do aparatów słuchowych działały jak najdłużej oraz nie uległy zniszczeniu lub uszkodzeniu jeszcze przed aplikacją, warto stosować się do poniższych zasad:

  • należy przechowywać je w temperaturze pokojowej (optymalna temperatura to od 10 do 25°C);
  • baterii nie należy pozostawiać na słońcu ani przechowywać w lodówce;
  • rozładowane baterie powinny zostać natychmiast usunięte z aparatu słuchowego;
  • powinny być przechowywane w suchym i chłodnym miejscu (mogą pochłaniać wilgoć lub wysychać);
  • zużyte baterie nie powinny być używane razem z nowymi;
  • ze względu na bardzo małe rozmiary i ryzyko połknięcia powinny być przechowywane z dala od dzieci.

Zapisz się na
badanie słuchu

    Zadzwoń teraz+52 348 40 63